Není vrták jako vrták
Strojírenství je pro někoho naprosto neznámý obor, jiní lidé se jím úspěšně živí. Strojařina však zasahuje do běžného života každého z nás, a jednou z oborových záležitostí jsou i nástroje pro domácí dílnu, zejména vrtáky nejrůznějších průměrů, a spolu s nimi také závitníky a závitořezné hlavy.
Vrtáky s válcovou stopkou
Vrták s válcovou stopkou snad držel v ruce každý z vás. S vrtáky se již seznamují děti ve školách a nechybí téměř v žádné kutilské dílně. Válcová stopka umožňuje upínání nástroje do jakékoli vrtačky, a to jak ruční na kliku, tak i ruční elektrické.
Vrtáků existuje více typů a rozdělují se zejména podle materiálu, který obrábí. Patří sem vrtáky do dřeva, do kovu a vrtáky do betonu a zdiva s naletovanými destičkami ze slinutých karbidů.
Vrták je velmi levný pracovní nástroj a velice dobře dostupný, pořídíte je odstupňované, v určitých průměrech i po desetinách milimetru. Pokud však potřebujete zhotovit přesnější otvory, k tomu se využívají vrtačky sloupové a stojanové s upínáním vrtáků s kuželovou stopkou, a následně se tyto otvory obrábí výhrubníky a výstružníky, s nimiž se již docílí velmi přesného otvoru, jak rozměrově, tak i tvarově.
Vrtáky s kuželovou stopkou
V kusové i sériové výrobě ve strojírenských odvětvích se nejčastěji vyžívají vrtáky s kuželovou stopkou, které se upínají do speciální vrtací hlavy na stojanových či sloupových vrtačkách. Kuželová stopka přináší výhodu zejména v tom, že vrtání je přesnější, a méně pracné, jak je tomu zejména u ručních vrtaček.
Pro velké série obrobků a pravidelné pracovní úkony zhotovování kruhových otvorů jsou určeny vrtáky vysoce výkonné 221143 https://www.i-nastroje.cz/Vysoce-vykonne-221143-c31_308_4.htm. Zde pak záleží na odolnosti nástroje mnohem víc, než u běžných vrtáků do kovu, zejména těch s válcovou stopkou, které jsou běžně v prodeji jako zboží v sortimentu železářství, např. v hobby marketech.