Jak fungují dálkové odečty z měřičů
Každého majitele nemovitosti, ať už domu či bytu, čeká jednou za rok povinnost pustit si do bytu cizí lidi. Jedná se o pracovníky různých energetických společností, které přijdou zaznamenat hodnoty plynu, spotřebované vody či elektřiny, aby vám následně mohli vystavit přesný účet. To samozřejmě působí poněkud problémy oběma stranám. Především někteří zaměstnaní lidé nejsou v daný den doma. Mohou být v zaměstnání, ale také na dovolené či služební cestě v zahraničí. V takovém případě, pokud za sebe nenajdou někoho, kdo by to vyřídil, nebude možnost odečet provést.
Pokud jim někdo neotevře, vystavují tyto firmy fakturu speciálně na podstatně větší částku. Z jejich hlediska je to pochopitelné, avšak to neznamená, že by se nám to muselo líbit. Je však samozřejmé, že pokud vás zde nezastihnou napoprvé, dají vám ještě jednu šanci – za dveřmi najdete lístek s náhradním termínem. Jistě, pokud se vám ani tento nebude hodit, je možné telefonicky domluvit jiný. Avšak i to je práce navíc. Proto stále více majitelů nemovitostí spoléhá na dálkové odečty z měřičů https://www.technologie-budov.cz/elektroinstalace/mereni-a-regulace/dalkove-odecty-z-mericu/. Zde jsou měřící zařízení vybavena speciálním čipem, který data z něj odešle přímo do dané firmy. Není tedy potřeba čekat na pracovníka a ani si nikoho pouštět do bytu.
To je dobrou zprávou zejména pro starší lidi, kteří jsou poměrně náchylnější k tomu naletět podvodníkům, kteří se budou vydávat za někoho, kdo přišel odečíst například vodoměr a nakonec je okrade. Proč tedy není tento způsob zaveden všude, když má takové výhody? Hlavním problémem je jeho cena. Výměna těchto zařízení sama o sobě něco stojí, a tato jsou navíc poněkud dražší, než ta běžná. Navíc není tato technologie ještě příliš známá. Je však pravděpodobné, že se v budoucnu rozšíří a doby, kdy pracovníci plynárenských či jiných firem chodili zapisovat hodnoty přímo lidem do domů, se stanou minulostí.